TWOJE KONTO  > 

top

aktualności

Obywatelska Kontrola Wyborów > Obywatelska Kontrola Wyborów  > Dlaczego obserwujemy wybory prezydenckie?

Dlaczego obserwujemy wybory prezydenckie?

Zbliżają się wybory prezydenckie. Odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Wybory te są niezwykle ważne dla dalszych losów Rzeczpospolitej. Musimy dopilnować, by przeprowadzono je uczciwie.

Projekt ustawy przywraca głosowanie w obwodach wyborczych z wykorzystaniem obwodowych komisji wyborczych. Dzięki temu uzyskamy możliwość obserwacji.

Jako Obywatelska Kontrola Wyborów chcemy z tej możliwości skorzystać. Wybory nie będą spełniać wszystkich zasad i praw, ich legalność będzie kwestionowana, a ich wynik może być podważany. Mamy nieustabilizowany stan prawny. Właśnie dlatego musimy obserwować proces wyborczy i możliwe nieprawidłowości.

Nadal obowiązuje stan epidemii, nie wiemy, jaka będzie sytuacja zdrowotna w dniu wyborów, ale nasza wiedza o koronawirusie i ochronie przed nim jest dziś większa, co umożliwia bezpieczniejszą pracę.

Chcemy pilnować procesu głosowania i liczenia głosów. Chcemy także zebrać dane z jak największej liczby protokołów komisji. Będziemy musieli obserwować pracę Okręgowych Komisji Wyborczych. Weryfikacja wyniku wyborów to bardzo ważny element tegorocznego przedsięwzięcia.

Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wstępne deklaracje współpracy przy obserwacji wyborów prezydenckich. Jesteśmy w stanie pandemii. Udział w obserwacji może być niebezpieczny. Nie bagatelizujemy tego. Dlatego bardzo prosimy o pomoc w formie którą Państwo uznają za bezpieczną. Najbardziej zależy nam na kontroli procesu liczenia głosów. Tym razem liczenie powinno być krótkie, a komisje będą mniej liczne. Ale można wziąć udział w OKW przekazując wyniki podane w protokołach wywieszonych przez komisje. To jest bezpieczne. Wartość ma także obserwacja pracy komisji już przez 30 minut (choćby przy okazji własnego głosowania).

Jeżeli będą państwo mieli problem ze zdobyciem środków bezpieczeństwa, postaramy się pomóc. Wszystkim nam zależy na zdrowiu.

Wybory już wkrótce – zapraszamy do obserwacji!